Люди вживають у їжу шоколад вже багато століть. Спочатку продукт використовували в медичних цілях, потім він став ласощами багатих та впливових. І лише ближче до кінця ХІХ століття шоколад став популярним десертом, доступним практично всім. Незважаючи на це, досі є багато міфів, пов'язаних із шоколадом. Розглянемо найпопулярніші з них і розвінчуємо ті переконання, які не мають нічого спільного з істинною.
Білий шоколад не провокує алергію
Згідно з дослідженнями Американської академії The American Academy of Allergy, Asthma & Immunology, самі какао-боби дуже рідко виступають алергенами, тому алергія на шоколад - рідкісне явище. Якщо організм реагує на цей компонент, то білі сорти варто прибирати з раціону, оскільки в їх складі теж є какао. Найчастіше причиною алергічної реакції виступають різні добавки: горіхи, сухофрукти, молочні продукти тощо. Загалом белый шоколад">білий шоколад має такі ж властивості, як і чорний.
Шоколад завжди був десертом
У XVII-XVIII століттях шоколад подавали виключно рідким у вигляді напою. А щоб зробити смак яскравішим і насиченішим, у процесі приготування додавали різноманітні спеції: гострий перець, сіль, пряні трави тощо. Такий напій подавали до основних страв або у вигляді перекушування, доповнюючи хлібом чи не солодкими коржами. Лише в середині XVIII століття шоколаті поступово почали відмовлятися від спецій на користь цукру та меду.
Холодильник – найкраще місце для зберігання
У більшості людей плитки з улюбленими ласощами зберігаються в холодильнику. Насправді це не найкраще рішення, оскільки всередині камери досить висока вологість, яка є згубною для цього продукту. Правильні умови для зберігання шоколаду:
- температура від 5 до 22°С;
- вологість повітря до 75%;
- далеко від джерел тепла та прямих сонячних променів.
У разі порушення умов на плитці може з'явитися білий наліт. Чи означає це, що продукт зіпсований? Ні, скоріше вказує, що продукт натуральний, оскільки наліт — крапельки олій, що входять до складу какао-бобів.
Шоколад - шкідливий
Насправді натуральний шоколад приносить користь організму. Звідки ж виникла думка про шкідливий вплив продукту? По-перше, з негативними наслідками можна зіткнутися у разі тотального зловживання десертом. Але така реакція властива практично всім продуктам, присутнім у раціоні людини. Без шкоди здоров'ю і постаті щодня можна вживати 30–50 р чорного шоколаду. Це правило працює навіть у тому випадку, якщо людина дотримується певної дієти з метою позбавлення зайвих кілограмів. По-друге, багато залежить від складу шоколаду. Якщо в рецептурі є трансжири, консерванти та ударна доза цукру, корисним такий продукт точно не можна назвати. Тому важливо завжди звертати увагу до складу десерту. Якісні товари шукайте на сайті МАУДАУ. Ідеально, якщо плитка містить не менше 70% какао-бобів.